E-415/2 Walidacja/weryfikacja metod badawczych w laboratorium chemicznym w kontekście wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02
Druga cześć szkolenia 20 marzec 2025
Wymagania w zakresie procesu walidacji/weryfikacji metod badawczych zawarte są w normie PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02
- Testy statystyczne wykorzystywane podczas procesu walidacji/ weryfikacji metody badawczej.
- Informacje i obliczenia niezbędne do umieszczenia w raporcie z walidacji / weryfikacji metody badawczej.
- Rewalidacja/ ponowna weryfikacja metody badawczej.
- Dane z walidacji/ weryfikacji metody wykorzystywane do szacowania niepewności – źródła niepewności.
- Zasady postępowania podczas szacowania niepewności – prawo propagacji, niepewności złożone i rozszerzone.
Nowość ! Analiza ryzyk i szans w oparciu o wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025 p. 4.1.4; 8,5; 8.7; 8.9 oraz rozpatrywanie ryzyk podczas ustalania poziomu i częstości uczestnictwa Laboratorium w programach PT (wymagania DA-05 „Polityka dotycząca uczestnictwa w badaniach biegłości lub porównaniach międzylaboratoryjnych innych niż badania biegłości”), wyznaczanie czasookresów pomiędzy wzorcowaniami wyposażenia pomiarowego w oparciu o analizę oceny ryzyka na podstawie wytycznych ILAC-G24:2022 „Wytyczne dotyczące ustalania odstępów czasu miedzy wzorcowaniami wyposażenia pomiarowego” przykłady rozwiązań w analizie ryzyka
Szkolenie kierujemy do osób tworzących plan wewnętrznego i zewnętrznego monitorowania ważności wyników w Laboratorium analiz fizyko-chemicznych wody i ścieków.
Harmonogram:20 marzec 2025, godz. 12:00–14:00 II część materiału
Prowadząca:
Magdalena Binkowska – Kierownik Laboratorium Specjalista ds. Jakości, kierownik akredytowanego laboratorium PWiK. Jest wykwalifikowanym specjalistą w zakresie zarządzania wydajnością, z bogatym doświadczeniem w implementacji, szczegółowym i doskonałym zarządzaniem zgodnym z normą ISO/IEC 17025. Nadzoruje akredytowane badania, które obejmuje kontrolę jakości. Pani Magdalena prowadzi badania mikrobiologiczne i przeprowadza analizy wody. Specjalizuje się również w ręcznym i automatycznym pobieraniu wody i ścieków, nadzorze nad walidacją metod prawnych oraz weryfikacją, analizą i autoryzacją wyników. Jej doświadczenie obejmuje również zarządzanie personelem laboratorium oraz raportowanie i przegląd wyników.
Regulamin webinarów, Instrukcja do platform wideokonferencyjnych z których korzysta GFW dostępna TUTAJ (w Dokumentach do pobrania na dole strony)