E-192 Pseudomonas aeruginosa w wodzie – Wykrywanie i oznaczanie wg PN-EN ISO 16266:2009 wraz z elementami dobry praktyk laboratoryjnych.
Celem szkolenia jest pozyskanie i usystematyzowanie wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej na temat badania w wodzie patogenu Pseudomonas aeruginosa.
Szkolenie obejmuje informacje na temat patogenu, wymagań prawnych jego badania w wodzie, a także metodologii wykrywania i oznaczania opartej na PN-EN ISO 16266:2009. Uwzględnia również Dobre Praktyki Laboratoryjne oraz studium przypadku najczęściej popełnianych błędów w zakresie oznaczania Pseudomonas aeruginosa.
Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników mikrobiologicznych laboratoriów badania wody – tych którzy zaczynają pracę z Pseudomonas aeruginosa jak i tych, którzy pragną rozszerzyć swoją dotychczasową wiedzę.
Zakres szkolenia:
- Wymagania obszaru regulowanego prawnie w odniesieniu do badania obecności aeruginosy w wodzie.
- Charakterystyka mikroorganizmu – Pseudomonas aeruginosa
– Klasyfikacja
– Właściwości
– Źródło i Środowisko występowania
– Ryzyka dla ludzi i instalacji jakie niesie ze sobą obecność Pseudomonasa aeruginosy
x patogeneza & BIOFILM - Pożywki
- Metody
– Charakterystyka Metody filtracyjnej - Przeprowadzenie badania wg PN-EN ISO 16266:2009
– Przygotowanie próbki analitycznej
– Filtracja membranowa
– Inkubacja płytek
– Odczyt i Identyfikacja - Potwierdzenie ważności badania
- Wyrażanie i Raportowanie wyników
- WSKAZÓWKI i PRZYKŁADY Z ŻYCIA LABORATORIUM
– Mikroorganizmy które w łatwy sposób można pomylić z aeruginosa – jak zapobiec pomyłce
– Zakażenie wtórne – przykłady świadczące o zakażeniu wtórnym w trakcie analiz
– Czy wzrost aeruginosa możemy zaobserwować w niededykowanych dla niego warunkach badania? - Pytania i Odpowiedzi
Harmonogram spotkania: 16.03.2023 godz. 9:00 – 11:00
Prowadząca: Maria Czuba-Latoń – Mikrobiolog praktyk i pasjonatka z 14 letnim doświadczeniem, specjalizuje się w badaniach mikrobiologicznych wody oraz identyfikacji ryzyka mikrobiologicznego
w przemyśle napojowym. Opracowuje materiały i przeprowadza międzynarodowe szkolenia w zakresie szeroko pojętej mikrobiologii produkcyjnej (GLP, Identyfikacje mikrobiologiczne, plany kontroli, walidacje alternatywnych metod badawczych mikrobiologicznych). Odgrywa aktywna rolę jako audytor wiodący procesów produkcyjnych w zakresie jakości i bezpieczeństwa żywności. Posiada doświadczenie w certyfikacji pracowników w zakresie mikrobiologii, bierze udział we wdrażaniu międzynarodowych standardów
w laboratoriach.
Regulamin webinarów, Instrukcja do platform wideokonferencyjnych z których korzysta GFW dostępna TUTAJ (w Dokumentach do pobrania na dole strony)